Masz duży dom, okien też sporo, ale chcesz zoszczędzić czas - jak ja. Po to są te wszystkie cudowne wynalazki, by żyło się lepiej, czyż nie tak?

Długo zwlekałam z zakupem np. robota odkurzającego Xiaomi Roborock 2, ale od kiedy go mam, wiem, że bym go już nie oddała i że wart był każdej wydanej złotówki, bo gdy on odkurza, ja zyskuję trochę chwil trochę jak w sloganie Tesco: dla siebie, dla rodziny.

Gdy dowiedziałam się, że jest coś takiego, jak robot myjący okna, na podjęcie decyzji nie trzeba było czekać. Mąż od razu zamówił robota Hobot 298 (wniosek prosty: to nie jest wpis sponsorowany).

Opakowanie jest niewielkie, wewnątrz znajdziemy ważące 1,28 kg kwadratowe urządzenie, nakładki z mikrofibry (sztuk 2, dwa pojemniki z płynem do szyb) i przewody. Odkurzacz przed użyciem trzeba naładować, ale nie będę opisywać szczegółowo tego, co możecie znaleźć w instrukcji. 

Skupię się za to na tym, czego w internecie nie ma (bo opinii jak na lekarstwo, by nie powiedzieć: wcale), czyli na efektach i tym, co należy wiedzieć. 

Odkurzacz NEATO ROBOT CZYSZCZĄCY SZYBY HOBOT-298 BLUETOOTH (to jego pełna nazwa) - co trzeba wiedzieć

- Robot nie myje okien. NIE! On je poleruje, wyciera, ale duże zabrudzenia musicie usunąć sami. W przeciwnym razie okna wyglądać będą tragicznie, a cała praca robota zda się na nic. Tak więc rączki i tak trzeba sobie ubrudzić. 

- Robot jest dokładny, jeśli chodzi o poruszanie się. Dojeżdża do kątów, wchodzi między śruby. Nie ma mowy, by odpadł od szyby. Oblicza sobie ścieżkę i wykrywa krawędzie - puściliśmy go na na szklanej poręczy i tam poradził sobie świetnie. 

- Czy zostawia smugi? To chyba najbardziej istotne pytanie. Gdy puścimy go na wstępnie oczyszczone okna, to będziemy zadowoleni z efektu. Przy intensywnym słońcu zobaczycie jednak pewne ślady i tu trochę… no cóż, szkoda, prawda? 

- Przewód jest długi - 4 m. Wystarczy na naprawdę duże okna. Ale jeśli mamy szyby jak w kościele i w dodatku obok żadnego gniazdka, może być problem.

- Jeśli nie myje okien, to do czego się nadaje? Przede wszystkim sprawdzi się, gdy mamy w domu szkło w trudno dostępnych miejscach. Drabinka, przymocowujemy wcześniej uruchomionego Hobota i patrzymy, jak sobie jeździ. 

- Robota używamy tylko na suchych oknach.

- Hałasuje i to dość mocno. Cóż, jak to odkurzacz. 

Robot myjący do szyb HOBOT 298 - efekt

Podsumowując: Hobot nie wykona za nas znienawidzonej pracy mycia okien. Zostawia smugi nawet na dość dobrze umytych wcześniej szybach nawet mimo tego, że postępowaliśmy w 100% zgodnie z instrukcją, używając dołączonego płynu. Nie ma mowy, by wyczyścił za nas np. owadzie odchody z szyb czy pył.

Zatem do czego nadaje się robot / odkurzacz myjący do szyb HOBOT 298 

- Sprawdzi się, gdy mamy dużo przeszkleń w domu, zwłaszcza trudno dostępnych.

- Można nim myć balustrady szklane (wykrywa krawędzie).

- Wyczyści od środka okna np. połaciowe. 

Hobot - cena

Cena? Cóż, poniżej różne modele Hobota, dla porównania:

Hobot 268

Cena: 1139 zł

Hobot 198

Cena: 1399 zł

Hobot 188

Cena: 1199 zł

HOBOT 298 - a quick review (first impression) - English version

The robot is a nice solution if you have lots of big windows or a large amount of smooth glass surfaces in the house. 

However, it will not do the entire job for you - you have to pre-watch and dry the windows yourself which basically denies the whole purpose of buying a window-cleaning robot. Yes, unfortunately. And yes, it does leave smudges, even on pretty clean windows and weven despite the fact that have followed the instructions 100%.

It is quite noisy as well. 

There are plusses, however:

- You can use it at home, for example, on glass railings.

- It does not fall off and is pretty precise in its movements.

- You can use it to clean skylights or high, hard to reach windows (its 4 meter long cable should be enough).