Wiele dobrych rzeczy na tym świecie powstało z oszczędności, a czasem też z biedy. Pizza, bo do jej zrobienia wystarczyły rzeczy, które były łatwo dostępne dla ubogiego Włocha. Żaby i ślimaki, bo mięso było luksusem dla przeciętnego Francuza. 

Okazuje się jednak, że coś takiego, jak kultowa bambusowa rączka, którą dom mody Gucci jako pierwszy ozdobił swoje torebki, również była efektem oszczędności i cięcia kosztów.

Reklama Gucci - lata 40. XX wieku

Do rozwiązywania problemów trzeba podchodzić kreatywnie

Wszystko miało miejsce w latach 40. XX wieku. Powojenna Europa dotkliwie odczuła braki skóry. Nawet luksusowe domy mody miały problem z jej dostępnością. Wtedy wówczas pojawił się pomysł sprowadzania bambusa, który wykorzystano by do wykańczania torebek. Był to trwały materiał, lekki, łatwy do importowania. Wraz z nim pojawił się też nowy model torebki - sztywniejszy, z klapką. Zapinany na zamknięcie bambusowe pasujące do rączki. I był to strzał w dziesiątkę.

Ciekawy jest sposób obróbki bambusa do tych celów. Najpierw rzemieślnik wybiera odpowiedni kawałek, który następnie zmiękcza nad otwartym ogniem - w ten sposób bambus staje się giętki i można wygiąć go w łuk. Bambus lakieruje się kilkukrotnie i przypala. Tak, przypala, aby nadać mu efekt zbrązowienia oraz złoty odcień. Po ostygnięciu rączki montuje się przy torebkach. To sprawia, że każda torebka jest w pewien sposób wyjątkowa. 

Gucci miało i ma swe fabryki we Florencji - to tam właśnie mieszkają rzemieślnicy, którzy są przeszkoleni w obróbce bambusa na potrzeby mody.

[We Florencji mieści się również współpracująca z laifbrand.pl manufaktura produkująca torebki znajdujące się w ofercie sklepu.]

Reklama Gucci - lata 90. XX wieku

Tak się tworzy historia mody

Gucci wybrnął z kryzysu w sposób kreatywny, tworząc historię mody. Torebki z bambusową rączką były hitem w latach 50. I 60. W 2010 dyrektor kreatywna domu mody, Frida Gianni, uwspółcześniła torebkę - powiększyła ją i dodała odpinany pasek. Dziś gwiazdy regularnie pojawiają się z torebkami dekorowanymi bambusem, a za przykładem Gucci poszły też inne światowe marki, jak Jil Sander. 

Rzemieślnicy potrzebują kilkunastu godzin na wyprodukowanie torebki z bambusem w stylu Gucci. Każda jest wyjątkowa, każda to efekt pracy ludzkich rąk, zdobiona efektem, którego nie stworzy dla nas maszyna. Z pewnością jest to element, który rozpoznają wtajemniczeni w historię i arkana mody.

Torebki dostępne laifbrand.pl - LINK