Bardzo cieszy mnie moda na naturalność, na powrót drewna, kamienia. Urządzając dom w ogóle wychodziliśmy z założenia, że natura nigdy nie wyjdzie z mody i stąd pomysł na dom szalowany drewnem z kamiennymi elementami. 

Później pojawiła się potrzeba zagospodarowania jakiegoś fragmentu ogrodu na potrzeby dzieci - znaleźliśmy piękny domek ze zjeżdżalnią. Po jego publikacji na Instagramie pojawiły się pytania o to, czy jest lakierowany, olejowany i w ogóle: czym wykańczaliśmy, że tak wygląda.

Spieszę z odpowiedzią. 


Zależało nam na naturalnej barwie domku. Dlaczego? Bo uznaliśmy, że jeden rudy dom wystarczy i że obok chcemy coś lżejszego, jasnego.

Bezbarwna lazura do drewna

Kiedy chcemy zachować kolor drewna, pojawiają się schody. Wszystkie dostępne na rynku bezbarwne lazury ochronne do drewna nie zapewniają całkowitej ochrony przed zewnętrznym promieniowaniem UV, a co za tym idzie wymagają zabarwionej warstwy zabezpieczającej, która zapewni drewnu odpowiednią ochronę. Warstwa ta powoduje, że kolor drewna się jednak zmienia. 

Lazura V33

Długo można szukać, a stolarze będą Wam mówić: kolor się zmieni (nam mówili). Ja Wam sprawę ułatwię: jest coś takiego, jak lazura V33. 

O ile się nie mylę, jest to o tyle unikalny produkt, że drewno nim pomalowane wygląda jak naturalne, a jest zabezpieczone. Najważniejszy był dla nas jednak fakt, że lazura ta nadaje się do użytku na zewnątrz. 

Można nią malować takie właśnie domki dla dzieci, pergole, donice drewniane, płoty…

Lazura bezbarwna - właściwości

Lazura jest wodoodporna, daje satynowe wykończenie. Mamy wrażenie surowego drewna, ale gładszego. Żadnego efektu jak przy olejowaniu czy lakierowaniu, nie mówiąc o drewnochronie. Ten produkt sprawia, że drewno wygląda… ładniej, ale wciąż zupełnie naturalnie. Na żywo robi to piękne wrażenie, bo nie ma absolutnie żadnych smug oraz zacieków.

Gdy wykańczamy drewno do użytku zewnętrznego, musimy wziąć pod uwagę, że w Polsce możemy mieć zimy z temperaturami sięgającymi -25 stopni i lata, gdzie temperatura sięga 30. Lazura chroni i przed mrozem, i przed słońcem, bo zawiera wysoką zawartość żywic i środków stanowiących barierę przed promieniowaniem UV. 

Czy sami malowaliśmy? Nie

Czy będziemy potem sami odnawiać? Też nie, ale na pewno zrobimy to znowu lazurą (i pistoletem natryskowym). Lazurą bowiem można malować drewno uprzednio już lazurowane, choć nie wolno stosować go na drewno tłuste (olejowane i woskowane).