Obiecałam wpis o gwiazdach betlejemskich, oto i on. To chyba najpopularniejsze rośliny do dekoracji domów w Święta. Postoją długo, jeśli będziemy wiedzieli, jak je pielęgnować. 

Dlaczego gwiazda betlejemska żółknie? Dlaczego gwiazda betlejemska gubi liście? 

1. Gwiazda betlejemska gubi liście, bo przemarzła.

Poisencje są wrażliwe na zimno. W mrozy lepiej ich nie kupować - sam transport z kwiaciarni do domu może przysporzyć problemów. Optymalna temperatura dla tej rośliny to 15-21 stopnie. Już spadek poniżej 10 stopni może skutkować gubieniem liści. Może się to stać choćby w wyziębionym samochodzie, w ciągu kilku minut.

Doniczkę stawiamy daleko od źródeł ciepła i zimna. Nie na przeciągach, bo tych tż nie lubi.

2. Jak podlewać poisencję / gwiazdę betlejemską?

Często, ale bez przelewania. Należy utrzymywać ciągle lekko wilgotne podłoże.  Przesuszenie, a później przelanie skutkować będzie zrzucaniem liści. 

Warto sprawdzać stan wilgotności gleby co 3-4 dni.

Uwaga! Miniaturowe gwiazdy betlejemskie to w rzeczywistości jednoroczne sadzonki zmuszane do przedwczesnego kwitnięcia. Są bardziej narażone na przesuszenie. 

3. Gwiazda betlejemska gubi liście, bo nie ma dostępu do światła

Poisencje lubią nasłonecznione stanowiska. Zimą, gdy słońca jest najmniej, warto roślinę ustawiać w miejscach, gdzie naturalnego słońca ma możliwie dużo.

4. Gwiazda betlejemska nie lubi zanieczyszczonego powietrza

Jeśli kupujemy ją w folii, w domu trzeba ją wyjąć. Z palaczami też jej nie po drodze - zgubi liście w miejscu, gdzie powietrze jest złej jakości.

Wpis powstał w ramach kampanii Stars Unite Europe finansowanej ze środków Unii Europejskiej. Więcej informacji na stronie www.starsuniteeurope.eu