Może okazać się, że Twoje najtańsze ubrania to te najdroższe. Możesz też odkryć, że Twój najbardziej kosztowny element garderoby jest najtańszy.

COST PER WEAR - CPW - co to jest?

Wszystko za sprawą CPW, czyli "cost per wear" - to koszt jednego założenia danego elementu garderoby. Wskaźnik ten otrzymujemy dzieląc cenę ciucha przez ilość jego jednorazowego założenia (przymiarki się nie liczą). 

CPW to żadne odkrycie Ameryki, ale pozwala na proste i szybkie zarządzenie swoją szafą oraz podjęcie słusznych decyzji zakupowych. 

Zatem bluzka za 100 zł kupiona na wyprzedaży, którą założymy 2 razy, ma CPW 50 zł. A dobrej jakości sweter za 600 zł noszony lata, czyli np. założony 200 razy, to CPW 3 zł. Wskaźnik ten dodatkowo spada, jeśli uda się nam potem odprzedać ciuch. A jakie udaje się odsprzedać? Te dobrej jakości, z dobrym składem mają największe szanse na rynku wtórnym.

Po co w ogóle zawracać sobie tym głowę? Chodzi nie tylko o oszczędność pieniędzy i przemyślane zakupy. To też oszczędność czasu, zrównoważone podejście, ekologia. To mniej myślenia o tym, co zrobić z nietrafionym ciuchem, więcej miejsca w szafie i łatwiejsze pakowanie na wyjazdy. 

Oczywiście najniższy CPW  mają ubrania z drugiej ręki, ale kolejne na liście są rzeczy uniwersalne, na wiele okazji i całoroczne. Uzasadniona staje się cena odzieży wierzchniej (kurtki, płaszczs), którą w danym okresie nosisz prawie codziennie. Jasne, że nie musimy mieć wszystkiego o absolutnie niskim CPW, ale chyba warto mieć coś takiego na uwadze, jeśli cenimy sobie swój czas, rzecz najcenniejszą, bo nie do odzyskania. 

Produkty na zdjęciu:

Beżowy płaszcz w wełny dziewiczej i kaszmiru

1799 zł

Kupisz tutaj.

Czarny płaszcz z wełny dziewiczej

1799 zł

Kupisz tutaj

Sukienka kopertowa z wiskozy premium

499 zł

Kupisz tutaj.

Koszula z bawełny premium typu twill

279 zł

Kupisz tutaj.

Szal z wełny merino i kaszmiru

359-369 zł

Kupisz tutaj.