Było tak: pokazałam swoje prace na Instagramie, pojawiły się pytania: „Gdzie można je kupić?”. Czasem sprzedawałam oryginały, ale wartość sentymentalna zwykłego rysunku bywała większa, niż cena, jaką ktoś mógł zaoferować. Nie ma się co dziwić - w dobie tanich plakatów nikt nie chce przepłacać. A jednak pytania się nie kończyły i coś trzeba było z tym zrobić. Praca i codzienne obowiązki zawsze to spychały na dalszy plan, aż w końcu… Znalazłam voogo.pl

Dlaczego voogo.pl oferuje wygodne rozwiązanie? Byłam w drukarni nieopodal, ale… rzekomo tani druk był jednak droższy, niż cennik voogo, w dodatku papier cieńszy. Nie miałam czasu jeździć i odbierać plakatów, chciałam, by ktoś je wydrukował i przywiózł do domu.

Bingo.

A teraz wyjaśnię Wam, jak sami możecie zrobić własne plakaty - np. ze zdjęć, napisów czy nawet dziecięcych rysunków. Możecie przygotować nawet jedną sztukę, nie ma minimalnej ilości. I to jest fantastyczne. 

Skan czy zdjęcie - co lepsze na plakat? Parametry i inne kwestie

Plakat można przygotować w programie graficznym (jeśli ktoś potrafi go sprawnie obsługiwać, to tak naprawdę artykuł ten dużo mu nie wyjaśni, więc na tym etapie może odpuścić sobie dalszą lekturę), można też zdjęcie zeskanować (byle profesjonalnie) lub zrobić zdjęcie. Próbowałam skanów, ale okazywało się, że skaner każdorazowo rozjaśniał kolory, a linie były cieńsze. Stanęło na zdjęciach wykonywanych cyfrowym aparatem. Każde z nich trzeba później przygotować - rozjaśnić, wyciąć tło, poprawić kolory, bo jednak aparat może uchwycić cienie lub nierówności papieru. 

Plik powinien mieć wymiary 3780x5315 pikseli i co najmniej 300 dpi rozdzielczości - to ważne, gdy zlecacie komuś przygotowanie np. skanu lub sami tworzycie pliki. Mniejszy rozmiar sprawi, że wydruk straci na jakości. 

Co później? Korzystacie z kreatora plakatów - trzeba załadować zdjęcie. Możecie je później dociąć, obrócić i nanieść niewielkie poprawki. Następnie wpisujemy ilość sztuk, jakie chcemy otrzymać i finalizujemy zakup, jak w przypadku każdego innego zakupu internetowego. 

Plakaty przywozi nam kurier pod wskazany adres. 

Jakie są plakaty? Jakość papieru i jego wykończenie (mat czy satyna?)

Z papierem jest zawsze problem, bo warto go dotknąć, sprawdzić jaki jest. Przyznam, że zerknęłam do sklepów innych twórców, by podpatrzeć, na jakim papierze są ich plakaty. Najczęściej 130-140 g/mkw. To dobra grubość, ale tutaj miałam jeszcze odrobinę „gęstszy” i sztywniejszy papier: 160 g. 

Co jeszcze? Wykończenie. Jest satynowe - to nie mat papieru do drukarki, ale gładka powierzchnia bez kredowego połysku. 

Pozostaje już tylko pokazać, jakie ostatecznie plakaty zrealizowałam:

{ wydruk: www.voogo.pl }

http://livingart.shoplo.com

... a jeśli chcecie sami stworzyć własne plakaty, voogo.pl ma dla Was rabat 20% z tym hasłem: LIVINGLIFE20